Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią za chwilę nadejdą mrozy. W niektórych domach i mieszkaniach może to skutkować dość mocnym obniżeniem temperatury - w końcu nie wszystkie budynki są odpowiednio ocieplone i zaizolowane. W trakcie sezonu grzewczego bardzo wiele osób decyduje się na zakup dodatkowego grzejnika elektrycznego, za pomocą którego można dodatkowo dogrzewać pomieszczenie.

Grzejniki elektryczne energooszczędne - jaki model wybrać?

Niestety z roku na rok ceny energii elektrycznej szybują w górę, dlatego dogrzewanie pomieszczenia za pomocą zwyczajnego grzejnika elektrycznego mogą nie być dobrym i oszczędnym rozwiązaniem. Dlatego wybierając dla siebie grzejnik należy zwrócić szczególną uwagę na kilka poniższych elementów:

1. Moc grzejnika W przypadku, kiedy chcemy dogrzewać dość duże pomieszczenia, wówczas powinniśmy skoncentrować się na grzejnikach o dość dużej mocy. Rozpiętość jest dość duża, ponieważ można znaleźć grzejniki o mocy w przedziale od 0,4 do 3 kW. Grzejnik o mocy poniżej 1 kW nie będzie grzał zbyt mocno, jednak kiedy spojrzymy na funkcjonalność grzejnika o mocy ok. 1,5 kW, to jest ona już znacznie bardziej interesująca. Jak zatem wybrać odpowiedni dla danego wnętrza? Należy przyjąć, że zapotrzebowanie grzewcze na każdy metr kwadratowy wnętrza o wysokości 2,8 m wynosi 85 kW. Jeśli jednak pomieszczenia są słabo ocieplone, wówczas zapotrzebowanie może wynosić nawet 200 kW.

2. Termostat w grzejniku Każdy grzejnik powinien być wyposażony w termostat, za pomocą którego będzie można regulować jego moc. Czasami na dworze jest już cieplej, jednak pomieszczenie jest nadal dość mocno wychłodzone - wówczas po włączeniu grzejnika może się bardzo szybko zrobić gorąco. Przy pomocy termostatu można odpowiednio dozować moc grzania, a tym samym można również w łatwy sposób kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli poruszamy już kwestie termostatu, to grzejniki elektryczne energooszczędne powinny mieć możliwość programowania różnych zakresów działania. Później wystarczy, że wybierzemy jedną z wcześniej ustawionych mocy. W takim przypadku grzejnik uruchomi się sam, jeśli temperatura spadnie poniżej wybranego przez nas zakresu.